Obecnie trwa szósta odsłona inicjatywy o nazwie „Rowerowa Stolica Polski”. Każdy entuzjasta pedałowania, niezależnie od miejsca zamieszkania, może do niej przystąpić. Jak dołączyć do akcji? Wystarczy posiadać smartfon z zainstalowaną aplikacją Aktywne Miasta, następnie nałożyć kask, wsiąść na rower i cieszyć się jazdą. Tak postępują m.in. cykliści z Koszalina i Białogardu, a także wielu innych rowerzystów z różnych regionów kraju.

Zmagania w ramach szóstej edycji Rowerowej Stolicy Polski rozpoczęły się 1 czerwca i będą trwały przez cały miesiąc. Inicjatorem projektu jest Bydgoszcz, miasto, które po raz pierwszy zaprosiło do rywalizacji w 2019 roku. Z roku na rok zainteresowanie akcją systematycznie rosło, co potwierdzają dane dostępne na stronie Unii Metropolii Polskich – w 2023 roku udział w tej inicjatywie wzięło już 152 samorządy z całego kraju oraz 62 tysiące uczestników. Koszalin jest uczestnikiem tej akcji od początku jej istnienia i w tym roku ponownie zachęca swoich mieszkańców do włączenia się w to przedsięwzięcie, mające na celu promocję zdrowego stylu życia.

Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności mieszkańców, a także mobilizacja środowisk rowerowych. Chodzi również o propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, promowanie turystyki rowerowej oraz roweru jako ekologicznego alternatywnego środka transportu.