O gotowaniu na parze zrobiło się głośno w momencie, gdy do Polski wkroczyły różnego rodzaju diety pomagające w chudnięciu. Warto jednak wiedzieć, że gotowanie na parze to także sposób na zdrowe odżywianie i to właśnie z tego względu warto z niego korzystać. Przynajmniej od czasu do czasu. Dodatkowo pamiętajmy, że samo jedzenie obiadów przyrządzanych na parze nie sprawi, że w magiczny sposób schudniemy kilka kilogramów.

Zalety gotowania na parze

Olej do smażenia to dodatek bez wątpienia smaczny, ale nie wolno z nim przesadzać. Jak wszystko, co smaczne, olej jest także niezdrowy i sprzyja otyłości. Z kolei gotowanie na parze pozwala nam całkowicie zrezygnować z dodatku do smażenia, bo smażenie nie jest nam potrzebne. Dobrze doprawione składniki będą tak samo smaczne, jak po zdjęciu z patelni. Osoby uwielbiające tłuste potrawy, będą musiały się przyzwyczaić, ale nie jest to rzecz niemożliwa!

Dania gotowane na parze są bogate w składniki odżywcze. Dostarczają nam zatem więcej energii, przy mniejszej ilości spożywanych kalorii. To pozwoli nam na poprawę zdrowia i z czasem także na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Gotowanie na parze bez odpowiedniego garnka

Jeśli gotowanie na parze to Twój styl życia, dobry garnek do gotowania na parze lub nawet zestaw garnków, z pewnością Ci się przyda. Inaczej rzecz ma się z osobami, które dopiero zaczynają gotować na parze lub robią to od czasu do czasu. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na parowar, tylko po to, by wyciągać go z szafki raz na miesiąc. Tymczasem wystarczy, że masz w domu wygodne sitko, a Twoje klasyczne garnki także świetnie sprawdzą się do gotowania na parze.

Sitko powinno być dopasowane rozmiarem do garnka. Do garnka wlewamy wodę, wkładamy sitko (w taki sposób, by opierało się na krawędziach garnka i nie dotykało wody), wkładamy do sitka warzywa lub mięso, a następnie przykrywamy całość pokrywką.

Więcej informacji o gotowaniu na parze znajdziesz na stronie: https://www.glodni.pl/o-czym-pamietac-podczas-gotowania-na-parze/.