Domy opieki dla osób starszych swego czasu nie cieszyły się w Polsce popularnością. W naszej kulturze uważa się, że starość najlepiej spędzać w gronie rodziny lub we własnym mieszkaniu. Rzadko jednak podnosi się fakt, że osoby starsze niekiedy wymagają całodobowej opieki, w przeciwnym razie ich życie jest zagrożone. Często słyszy się o samotnych osobach starszych, które nie były w stanie wezwać pomocy. Nikt nie zasługuje na smutną starość i okazuje się, że domy opieki nie są rozwiązaniem złym, wbrew temu, co się niektórym wydaje.

Ekskluzywny dom seniora lepszy niż samotna starość?

Domy spokojnej starości nie mają powszechnego uznania, gdyż kojarzą się ze złymi warunkami. Polacy czują się również winni, gdy decydują się na wykupienie pobytu w domu seniora dla bliskiej osoby. Zgodnie z naszą kulturą, powinniśmy się opiekować bliskimi osobami do końca ich dni, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie to robić. Niektórzy również nie chcą, skazując osoby starsze na niebezpieczną samotność. Tymczasem w domu seniora przebywa wykwalifikowany personel, a także inni seniorzy, z którymi można nawiązywać relacje. Oczywiście nie bierzemy pseudo domów opieki pod uwagę. Na szczęście ekskluzywny dom seniora znaleźć nietrudno, wystarczy poświęcić na to trochę czasu.

Dom seniora — profesjonalna pomoc i szansa na lepszą starość

Wszystkim życzymy zdrowej i spokojnej starości, ale niestety choroby nie mają litości i nie biorą pod uwagę tego, że ktoś jest biedny, czy samotny. Wiele osób starszych doskonale funkcjonuje i cieszy się dobrym zdrowiem, ale z drugiej strony mamy osoby, które nie mogą już same się poruszać, mają problemy ze słuchem i wzrokiem, lub zmagają się z zaawansowaną demencją. Zdarza się, że takie osoby nie mogą liczyć na wsparcie. Tymczasem dobry dom seniora to miejsce, w którym znajduje się wykwalifikowany personel, dostępny całą dobę. Dom opieki to miejsce bezpieczne i przyjazne osobom starszym. Czasami jest to najlepsza alternatywa dla osoby zmagającej się z chorobami wieku podeszłego.