Czy zdarzyło się Wam spojrzeć na domowy przedłużać i stwierdzić, że wymaga on konkretnego czyszczenia z kurzu? Zwłaszcza białe, zakurzone gniazdka potrafią być solą w pedantycznym oku. Czyszczenie tego rodzaju sprzętów to pewne wyzwanie, ale podpowiadamy, jak robić to bezpiecznie.

Po pierwsze, odłącz zasilanie

Zanim zaczniemy majstrować przy gniazdkach, konieczne jest odłączenie prądu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko porażenia, a z tym nie ma żartów. Zwłaszcza że przekręcenie głównego korka w domowej skrzynce to zaledwie chwila. Po tej czynności można przystąpić do czyszczenia gniazdek z kurzu.

Niestety musimy odpuścić sobie pomoc ze strony domowych środków czyszczących i wody. Woda mogłyby zaszkodzić instalacji i nam, to jasne. Konieczne jest więc wyposażenie się w suchą gąbkę lub ręcznik i szorowanie brzegów gniazdka, aż będą czyste. Z kolei wnętrze pełne trudno dostępnych miejsc, można wyczyścić patyczkiem do uszu lub starą szczoteczką do zębów. Tę mało interesującą zabawę należy powtarzać co jakiś czas. Kurz niestety zbiera się szybko.

Specjalne detergenty do czyszczenia gniazdek

Zdarza się, że domowe gniazdka są tak brudne, iż szorowanie ich suchą gąbką niewiele da. A przecież nie będziemy z tego powodu wymieniać dobrych gniazdek, tylko po to, by zastąpić je czystymi. Starajmy się zachowywać wszystkie przedmioty w użyciu jak najdłużej. To oszczędność pieniędzy i środowiska.

W sklepach znajdziemy natomiast specjalne detergenty do czyszczenia gniazdek. Nie są one drogie, za to pozwalają poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami, na przykład kuchennym tłuszczem. Eksperci zalecają niekiedy, by gniazdka po prostu odkręcić i umyć, a następnie poczekać, aż wyschną. Nie każdy jednak ma ochotę zmagać się z tak zaawansowaną operacją.

Przy każdym sposobie czyszczenia gniazdek konieczne jest wyłączenie zasilania, a przed jego włączeniem, sprawdzenie, czy gniazdka są całkowicie suche.