Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez internetowy portal turystyczny psur, gmina Puck i gmina Będzino plasują się na równych pozycjach jako najtańsze lokalizacje nad morzem, jeśli chodzi o koszty opłaty klimatycznej w roku 2024. Autor zestawienia, Piotr Surowiecki, tłumaczy, że wysokość takiej opłaty jest ustalana przez każdą gminę indywidualnie, co oznacza, że może się różnić w zależności od miejsca. Dlatego też możliwe jest, że niektóre miejsca mogą nie naliczać opłaty klimatycznej, podczas gdy inne mogą pobrać nawet kilkaset złotych.

W ramach rankingu porównano gminy w trzech różnych scenariuszach: tygodniowy pobyt rodziny składającej się z rodziców i dziecka do 1 roku życia, dwutygodniowy pobyt rodziców z dwójką dzieci w wieku 2 i 5 lat oraz dwutygodniowy pobyt rodziców z trójką dzieci w wieku 8, 10 i 12 lat.

Piotr Surowiecki wyjaśnia również, że opłata klimatyczna jest specyficznym rodzajem podatku, który jest płacony na rzecz gminy. W niektórych miejscach może być określana jako opłata miejska lub uzdrowiskowa. Te ostatnie są z reguły wyższe i są obowiązkowe w miejscowościach uzdrowiskowych.

Surowiecki dodaje, że pomimo że gminy mają pełną dowolność w zakresie ustalania wysokości opłaty klimatycznej, nie mogą one przekroczyć maksymalnej kwoty określonej przez Ministerstwo Finansów. Celem stworzenia rankingu było ukazanie różnic między poszczególnymi miejscowościami – mówi Surowiecki.