Kilka dni temu dobrze znana osobowość telewizyjna opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych szokujący post. Treść wpisu dotyczyła jogurtu, który właściwie jogurtem nie jest, natomiast opakowanie wprowadza klientów w błąd. Wyrób jogurtopodobny niestety nie zniknie ze sklepowych półek, a to przecież tylko jedna z wielu pułapek, w które wpadają konsumenci.

Zamiast mleka, tłuszcz palmowy

Wyrób jogurtopodobny, obecny w polskich sklepach, na pierwszy rzut oka wydaje się zdrowym jogurtem greckim. Biało-niebieskie opakowanie i charakterystyczna nazwa zachęcają do zakupu. Smak pewnie też jest w porządku, jednak wszelkie walory smakowe tracą znaczenie, gdy przeczytamy skład produktu. Tłuszcz palmowy w podróbce jogurtu to aż 10% całego składu. Warto również wspomnieć, że tłuszcz palmowy w jogurcie jest całkowicie zbędny. Tymczasem kupując ten produkt, niszczymy własne zdrowie i wspieramy działalność degradującą środowisko naturalne. A przecież w Polsce nie brakuje mleka, z którego przyrządza się zdrowe i smaczne jogurty. Tak niezdrowe zamienniki są konsekwencją nieuczciwych praktyk stosowanych przez producentów celem wzbogacenia.

Co jest nie tak z tłuszczem palmowym?

Uprawa roślin, z których pozyskuje się tłuszcz palmowy, jest tania i bardzo opłacalna. To wiąże się z potężnymi nadużyciami, prowadzącymi do wyzyskiwania ludzi i niszczenia środowiska naturalnego. Pod uprawy palm oleistych wycina się lasy tropikalne. To jeden z najpoważniejszych zarzutów, obok niekorzystnych właściwości oleju palmowego, zwłaszcza w postaci utwardzonej. Należy podkreślić, że każdy olej w nadmiarze szkodzi zdrowiu, ale stosowanie oleju palmowego w produktach spożywczych jest zatrważające. Wszystko przez to, że tłuszcz palmowy korzystnie wpływa na konsystencję i trwałość produktów. Nietrudno więc przekroczyć bezpieczną dawkę spożycia oleju palmowego, a to ma negatywne skutki zdrowotne. Co gorsza, utwardzony tłuszcz palmowy wykazuje właściwości rakotwórcze. W związku z tym musimy bardzo uważać na to, co jemy, bo olej palmowy można znaleźć nawet w produktach powszechnie uważanych za zdrowe.