Upalna pogoda sprawia, że marzenia Polaków są niemal jednakowe i pojawia się w nich kąpiel w chłodnym Bałtyku. Zimne morze to zazwyczaj powód do narzekań, ale te należą już do przeszłości. Nadeszła bowiem era tropikalnych upałów w Europie. Niestety, wielu urlopowiczów będzie musiało zrezygnować z pluskania się w morzu. Z powodu sinic zamykane są kolejne kąpieliska.

Sinice przybywają ze swoimi toksynami

Wysokie temperatury i odpowiednia ilość fosfory w morzu to idealne warunki do namnażania się sinic. Wyróżnia się kilka rodzajów sinic, ale wszystkie są dla nas tak samo niekorzystne. Co ciekawe, sinice pojawiają się przy plażach dopiero wtedy, gdy wiatr wieje w odpowiednim kierunku, a fale są łagodne. W związku z ostatnimi, ekstremalnymi wichurami nad morzem sytuacja jest i tak dużo lepsza. Mimo to, z powodu sinic zamknięto wiele kąpielisk, głównie w Wielkopolsce. Zamykają się również zachodniopomorskie kąpieliska. Co najgorsze, pojawienie się sinic można przewidzieć tylko do pewnego stopnia. Zwykle pojawiają się one nagle, co powoduje natychmiastowe i niespodziewane zamykanie kąpielisk.

Dlaczego sinice są niebezpieczne?

Sinice tworzą na wodzie nieestetyczny, zielono-żółty kożuch. Niestety, ich szkodliwość sięga o wiele dalej. Zanieczyszczona może być również woda, która na pierwszy rzut oka wydaje się czysta. Stąd regularne badania sanepidowskie przeprowadzane na terenie popularnych kąpielisk. Sinice są szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, sprawa jest więc jak najbardziej poważna. Wszystko przez toksyny wydzielane przez te organizmy. Skutki zatrucia mogą być rozmaite. Do najpopularniejszych należą bóle brzucha, nudności i wymioty. Sinice mogą powodować również bóle głowy, zmiany skórne, podrażnienia oczu i gorączkę. Do najbardziej niebezpiecznych zatruć sinicami dochodzi przy spożyciu zakażonej wody. O to podczas kąpieli nietrudno. Warto więc uważnie sprawdzać informacje o czynnych kąpieliskach w swojej okolicy. W przypadku podejrzenia zakażenia wody sinicami należy skontaktować się z sanepidem i na wszelki wypadek zrezygnować z kąpieli.