Po wielu latach przerwy, przyszpitalny punkt krwiodawstwa w Białogardzie znowu otwiera swoje drzwi dla 200 honorowych dawców krwi. Mimo że punkt przez długi okres nie funkcjonował, lokalna społeczność nie zaprzestała starań o jego reaktywację. Wielu mieszkańców powiatu białogardzkiego jest bowiem aktywnymi dawcami krwi – udało się to docenić i zaadresować, dzięki czemu punkt jest teraz z powrotem w pełni operacyjny – mówił Piotr Pakuszto, starosta powiatu białogardzkiego, podczas piątkowego otwarcia.

Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie również odnotowuje olbrzymią wartość tego działania. Anna Lipińska, prezes Centrum, podkreślała, że Białogard ma długą tradycję w zakresie oddawania krwi. Dodatkowo podkreśliła, że ze względu na bliskość pasa nadmorskiego, takie miejsce ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego. Na koniec dodała z satysfakcją, że jest szczęśliwa widząc punkt krwiodawstwa znów w pełni funkcjonalnym. Zaznaczyła również, że punkt będzie czynny w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca, a inaugurujący pobór krwi odbędzie się 1 września.

Dodatkowo Dominik Kołodziejski, wicestarosta powiatu białogardzkiego, zaznaczył że już podczas otwarcia można było oddać krew. Jednymi z pierwszych dawców byli Daria Oshetkova, 19-letnia obywatelka Ukrainy mieszkająca w Polsce od pięciu lat oraz Waldemar Tomaszewski – rekordzista Białogardu, który do tej pory oddał łącznie 86 litrów krwi.

Jolanta Liszyk, prezes białogardzkich krwiodawców przypomniała również o limitach dotyczących donacji: jednorazowe oddanie krwi to 400 ml. Mężczyźni mogą to robić sześć razy do roku, natomiast kobiety – cztery.