Fundacja EkoLogicznie, na czele z Natalią Rynkiewicz, stoi za wyjątkowym projektem w Białogardzie. Mieszkańcy miasta mają do swojej dyspozycji wyjątkowy sklep, w którym można robić zakupy bez żadnych pieniędzy. Tak, nie chodzi wcale o brak gotówki i płatność blikiem, a o typowy handel wymienny. Jeśli jeszcze nie było Cię w tym sklepie, musisz nadrobić zaległości!

Sklep, którego zazdroszczą inne miasta

W Eko-Punkcie nazywanym również sklepem bez pieniędzy znajduje się mnóstwo ubrań, w których można sobie swobodnie szperać. Są to ubrania czyste i w dobrym stanie, oddane przez osoby, którym się już znudziły lub nie pasują. Każdy mieszkaniec Białogardu może przyjść i oddać swoje czyste i dobre ubrania. Tym sposobem mamy sklep bazujący na handlu wymiennym, ale lepszy, gdyż jeśli nie masz ubrań do oddania, wciąż możesz przyjść i wybrać sobie, co Ci się podoba! Tak samo oddający nie mają obowiązku wybierania sobie nowych ubrań. Taka forma działania sklepu daje pełną swobodę i ośmiela ludzi. Pomysł okazał się w Białogardzie sukcesem, ponieważ ludzie odwiedzają nietypowy sklep naprawdę chętnie.

Ekologicznie i praktycznie

W dobie szybkiej mody miliony ton nowiutkiej, nienoszonej odzieży ląduje na wysypiskach w krajach słabiej rozwiniętych, między innymi w Bangladeszu. Ubrań jest obecnie tak dużo, że nie mają one żadnej wartości, chociaż za markową odzież wciąż płaci się mnóstwo pieniędzy. Na przerażającej nadprodukcji ubrań traci środowisko i ludzie, wyzyskiwani po to, by tandetne, niskiej jakości ubrania mogły kosztować kilka złotych. To dla nikogo nie jest dobry interes. Znacznie lepiej inwestować w ubrania dobrej jakości, droższe, ale takie, które posłużą nam latami. A kiedy się znudzą, będzie można je sprzedać lub oddać. Wszelka wymiana ubrań pozwala nam opierać się bezsensownemu konsumpcjonizmowi, a przy tym daje możliwość ubierania się modnie i zgodnie z własnym stylem. Z tego względu rozwiązanie w postaci Eko-Punktu w Białogardzie jest bardzo ekologiczne i przy okazji praktyczne.