Trudna sytuacja finansowa w Polsce negatywnie odbija się na rynku nieruchomości. Niestety, tracą na tym głównie zwykli ludzie, oszczędzający na dom lub mieszkanie marzeń całe życie. Polacy masowo pozbywają się nieukończonych domów i nieurządzonych mieszkań, ponieważ nie są w stanie podołać wydatkom.

Trudna sytuacja w budownictwie

W związku z inflacją podrożało praktycznie wszystko, jednak nieoficjalnie mówi się, że branża budowlana jest w najgorszej sytuacji. Koszt materiałów budowlanych sięga zenitu, a kiedy zestawimy to z wysokimi rachunkami, ratami kredytu i rosnącymi kosztami robocizny, wydatki mogą nadwyrężyć budżet nawet dobrze sytuowanej rodziny. Tymczasem liczne grono tak zwanej klasy średniej musi liczyć się z koniecznością porzucenia marzeń o własnym lokum.

Kiedy koszty budowy stają się za duże, właściciele działek i ukończonych w połowie domów decydują się na sprzedaż. Rynek nieruchomości stale zasypują nowe oferty z nieukończonymi budynkami. Przybywa również mieszkań w stanie surowym. Ich właściciele zostali zmuszeni do porzucenia rzeczywistości naznaczonej kredytem. To smutna sytuacja, tym bardziej że wynajem mieszkania wcale nie jest znacznie tańszy, jeśli w ogóle jest tańszy.

Czy będzie lepiej?

Eksperci od rynku nieruchomości prześcigają się w spekulacjach, tymczasem my, zwykli zjadacze chleba, zmagamy się z kolejnymi podwyżkami, które zdają się nie mieć końca. To rzeczywistość, z którą tymczasowo musimy się pogodzić. Nie warto jednak załamywać rąk, ponieważ ani deszcz, ani podwyżki nie są wieczne. Przyjdzie czas, kiedy znowu będzie żyło nam się lepiej. A na razie powinniśmy rozsądnie planować wydatki.

Zdajemy sobie sprawę, że trudno zachować pozytywne myślenie, kiedy traci się własne mieszkanie lub dom. Warto przy tym pamiętać, że załamywanie rąk zwyczajnie nic nie da. Zdecydowanie lepiej jest mieć nadzieję na lepszą inwestycję w przyszłości.

Osoby, które dopiero planowały podjąć kredyt mieszkaniowy, powinny wstrzymać się przynajmniej do końca tego roku. Wkrótce sytuacja powinna się unormować lub nieco poprawić. 2022 rok zwyczajnie nie jest dobrym czasem na inwestycje mieszkaniowe.