Czas czerwonej porzeczki niewątpliwie jest wyjątkowy. Wielu osób z radością podjada jej owoce bezpośrednio z gałązek, a są tacy, którzy decydują się na stworzenie z nich różnorodnych przetworów. Dżemy, kompoty i konfitury z czerwonych porzeczek to prawdziwe smakowite rarytasy. Jednak nie tylko one. Nalewka na bazie czerwonych porzeczek to prawdziwa eksplozja smaku, która w dodatku posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Doskonale wpływa na proces trawienia, reguluje poziom ciśnienia krwi, wzmacnia system immunologiczny, a nawet dba o skórę, poprawiając jej kondycję.

Czerwone porzeczki są niesamowicie bogate w różne składniki odżywcze. Zawierają sporo witaminy C, PP, K oraz witamin z grupy B. Ponadto, w ich skład wchodzi także wiele minerałów takich jak wapń czy żelazo oraz garbniki i pektyny – błonnik rozpuszczalny w wodzie. Pektyny sprawiają, że układ pokarmowy działa sprawniej, zapobiegają problemom z zaparciami i stymulują perystaltykę jelit. Duża dawka witaminy C wspiera funkcjonowanie systemu immunologicznego, uszczelnia naczynia krwionośne co pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia i reguluje ciśnienie krwi.

Warta uwagi jest również rola witaminy C zawartej w owocach czerwonej porzeczki jako antyoksydantu. Skutecznie broni komórki naszego organizmu przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Dzięki temu owoce czerwonej porzeczki są naturalnym środkiem przeciwstarzeniowym, wspierając produkcję kolagenu w skórze i poprawiając jej jędrność oraz wygładzając zmarszczki. Zauważalny jest także pozytywny wpływ spożywania owoców czerwonej porzeczki na stan włosów i paznokci – stają się one mniej podatne na łamanie, silniejsze i bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.