Do Białogardu oraz do okolicznych miejscowości przybyło w sumie kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy. Są to osoby bardzo zainteresowane usamodzielnieniem się i zaaklimatyzowaniem w nowej rzeczywistości. To dla nich takie miasta, jak Koszalin, Białogard, czy Mielno organizują bezpłatne zajęcia nauki języka polskiego.

Ukraińcy chętnie uczą się polskiego

Uraz, jakiego doznali ludzie uciekający przed wojną, prawdopodobnie zmieni ich na całe życie. Osoby, które przez wojnę straciły bliskich i domy, z pewnością niechętnie powrócą do skrwawionego kraju, nawet jeśli wojna wkrótce się skończy. Trudno się ludziom dziwić, że szukają bezpieczeństwa i pewnego bytu. Pod tym względem akurat wszyscy ludzie są tacy sami.

Zdecydowana większość Ukraińców podejmuje próby usamodzielnienia się w obcym państwie. Znajomość języka polskiego jest w tym bardzo pomocna, dlatego chętnych do nauki nie brakuje. Na wysokości zadania stanęli również wolontariusze, którzy na przemian pomagają Ukraińcom zgłębiać nasz język ojczysty.

W Białogardzie zorganizowano na razie zajęcia dla ukraińskich dzieci. Potrzeba większej liczby wolontariuszy, by móc rozszerzyć akcję bezpłatnego nauczania języka. Pamiętajmy, że wolontariusze także mają rodziny na utrzymaniu i nie są w stanie pomagać całymi dniami, chociaż wielu z pewnością by chciało.

Dla każdego wolontariusza znajdzie się zajęcie

Osoby znające język ukraiński lub rosyjski mogą stać się nauczycielami języka polskiego. W akcję zaangażowali się nie tylko nauczyciele, ale również artyści, czy dziennikarze. Żadna pomoc się nie zmarnuje, zwłaszcza że chętnych do nauki wciąż przybywa.

Jeśli więc znasz język i masz trochę wolnego czasu, zgłoś się do Urzędu Miasta w Białogardzie, a z czasem na pewno otrzymasz angaż. Praca na wolontariacie to dodatkowe wyzwanie, ale z pewnością nikt nie pożałuje tego wysiłku. W tych trudnych czasach ludzka życzliwość jest na wagę złota.