Kiedy stopa bezrobocia jest niska, możemy sobie pozwolić na przebieranie w ofertach pracy. Ta możliwość jest dla pracownika szansą na znalezienie takiego źródła zatrudnienia, które przynajmniej w znacznym stopniu spełni jego oczekiwania. Okazuje się, że podejście Polaków do dodatkowych korzyści związanych z pracą w danej firmie bardzo zmieniło się od czasów pandemii. Czy nowe podejście jest zaskakujące? Oceńcie sami.

Kultura korzyści pozapłacowych

W czasach dużego bezrobocia firmy nie musiały martwić się zachęcaniem potencjalnych pracowników do składania CV. Stopniowo jednak pewna kultura pracy zaczęła wkraczać i do naszego kraju, chociaż trzeba przyznać, że daleko nam do naszych zachodnich sąsiadów.

Z czasem firmy zaczęły oferować pakiety dodatkowe, między innymi karnety na siłownie, czy pakiety medyczne. Obecnie jest to raczej standard w większości firm, dlatego poprzeczka uplasowała się wyżej. Wpływ na to miała nie tylko niska stopa bezrobocia i trendy z zachodu, ale także pandemia.

Okazało się, że dawne priorytety przestały mieć znaczenie. Teraz gdy ogromna część pracowników przeszła na stanowiska zdalne, dobra lokalizacja firmy przestała mieć znaczenie. Wysokość pensji liczy się tak samo, jednak na niektórych stanowiskach dobre zarobki to nie wszystko.

Polacy chcą, by pracodawca zapewniał im obiady

Wiele zawodów w Polsce wciąż nie daje pracownikom możliwości dyktowania warunków. Kwestie dodatkowych korzyści są widocznie głównie w korporacjach i wszędzie tam, gdzie na pracowniku firma może dużo zarobić.

Jak ujawniły najnowsze badania przeprowadzone przez portal Pyszne.pl, Polacy chcą od pracodawców wsparcia w zakresie żywienia. Aż 68% respondentów wskazało, że posiłki w pracy to najbardziej pożądana opcja. Jedni wskazywali dodatki finansowe na rzecz posiłków, a inni zapragnęli firmowej stołówki.

Trudno się nie zgodzić, że brak dostępu do zbilansowanych posiłków w pracy bardzo utrudnia wykonywanie swoich obowiązków. Przeszkodą może być również brak wystarczająco długich lub jakichkolwiek przerw.

Ciekawy artykuł o porównaniu pracy zdalnej i stacjonarnej znajdziesz tutaj: https://www.szukajpracy.pl/praca-zdalna-czy-stacjonarna-co-jest-korzystniejsze/.