W piątek odbyło się uroczyste otwarcie Klimatycznej Czytelni, nowego obiektu edukacyjnego znajdującego się w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. Inicjatywa ta została oficjalnie zapoczątkowana przez starostę kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego, Bogdana Błaszczyka, lidera Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”, a także Halinę Schulz-Tkacz, dyrektor placówki. Środki na realizację projektu pochodziły z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia mieli na celu utworzenie nowoczesnego miejsca do czytania, które znajduje się obok biblioteki Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. Realizacja tego ambitnego planu obejmowała gruntowny remont przestrzeni przeznaczonej na czytelnię, w tym wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnych, naprawę ścian oraz pokrycie podłóg terakotą. Wyposażenie czytelni składa się z dwóch stołów konferencyjnych z krzesłami, zestawu regałów, monitora o przekątnej 65 cali, zestawów do odtwarzania audiobooków, stacji ładowania USB, pufów terapeutycznych oraz komfortowych foteli. Zadbano również o zainstalowanie systemu monitoringu i udekorowanie wnętrza motywem morskim.

Całościowy koszt inwestycji wyniósł 45.585,77 złotych. Kwota ta została częściowo pokryta przez dofinansowanie w wysokości 38.747 złotych, które pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.