Do gaszenia pożaru w miejscowości Czarnkowo w powiecie białogardzkim zaangażowano aż 14 zastępów straży pożarnej. Płonął dom wielorodzinny zamieszkały przez dużą liczbę osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak mieszkańców czeka spory i kosztowny remont dachu budynku. Prawdopodobną przyczyną pożaru była instalacja elektryczna lub kominowa.

Dramatyczna pobudka w Czarnkowie

Ogień pojawił się w górnej części budynku wielorodzinnego w Czarnkowie około 6:30 rano. Pożar na szczęście szybko zauważono, w związku z czym pomoc pojawiła się niemal natychmiast. Ogień jednak szybko się rozprzestrzeniał. Aż 14 zastępów straży pożarnej dzielnie walczyło z ogniem, który ostatecznie strawił praktycznie cały dach budynku i część poddasza. Gdyby nie szybka akcja służb ratowniczych straty mogłyby być o wiele większe.

Strażacy zarządzili sprawną ewakuację wszystkich mieszkańców budynku, dzięki czemu nikt nie ucierpiał. Udało się również uratować dobytek rodzin, chociaż nie unikną oni wysokich kosztów remontu poddasza i dachu.

Według wstępnych ustaleń ogień mógł pojawić się w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Istnieje także prawdopodobieństwo, że pożar wywołała niesprawna instalacja kominowa.

Regularne przeglądy instalacji to podstawa!

W okresie zimowym dochodzi do wzmożonej liczby pożarów i zatruć czadem. Wszystko przez to, że instalacje elektryczne są dodatkowo obciążone, a wiele osób szuka dodatkowych źródeł ciepła bez regularnego kontrolowania przewodów wentylacyjnych.

Wiele osób posiada w domu czy mieszkaniu przestarzałą instalację elektryczną, która dosłownie działa jedynie na słowo honoru. Niektórzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy, a życie w mieszkaniu z wadliwą instalacją elektryczną, czy zatkanymi kanałami wentylacyjnymi przypomina nieco mieszkanie na tykającej bombie.

Warto zadbać o fachowe kontrole instalacji domowych każdego roku, najlepiej tuż przed sezonem zimowym. Dzięki temu unikniemy ryzyka, w porę wykrywając usterki wymagające natychmiastowej naprawy. Czasami konieczna jest również wymiana instalacji elektrycznej, co jest kosztowne, ale konieczne. Są rzeczy, na których można oszczędzać i takie, na których oszczędzać nie wolno.