Białogard, choć jest małym miastem w województwie zachodniopomorskim, nie jest pozbawiony własnej, unikalnej tożsamości kulinarnych doznań. Pomimo że znajduje się w cieniu popularniejszych destynacji turystycznych jak Kołobrzeg czy Koszalin, to jednak na kulinarnym tle Polski nie jest anonimowy.

Potwierdzeniem tego jest bistro, którego znakiem rozpoznawczym stała się pyza, element folkloru polskiego. Założenie własnego baru było marzeniem Edyty, która poprzez to miejsce kontynuuje wieloletnie tradycje kulinarne swojej rodziny. Pyza, będąca głównym bohaterem tutejszej kuchni, otrzymała tutaj królewskie miejsce.

Jednak mimo sukcesów, jakimi cieszyło się bistro Edyty, ów osiągnięty triumf ma także swoje cienie. Czy możliwe jest padnięcie ofiarą własnego sukcesu? Czy można odczuwać pustkę, pomimo wsparcia najbliższych? Czy można być mistrzem kulinariów, ale nie posiadać finansowej stabilności? Czy można uciekać przed życiowym kryzysem, który jednak zawsze jest o krok za tobą?

Z tymi pytaniami musi zmierzyć się Magda Gessler, która zostanie wezwana do pomocy bistro Edyty. Cztery odważne kobiety, cztery skomplikowane historie życiowe rozsiane po mapie Europy. Ich jedynym wyjściem jest rewolucja. Pytanie jednak, czy znajdą w sobie wystarczająco dużo sił i odwagi, by odzyskać nadzieję i pokonać przeciwności losu?