Samorządy powoli przygotowują się do uiszczania wyższych opłat za prąd i nie inaczej jest w Białogardzie. Nieuniknione podwyżki nie tylko wprowadzą zmiany w budżecie miasta, ale także zmuszają do podjęcia znacznych oszczędności. Właśnie w związku z oszczędnościami utworzono krótką ankietę skierowaną do mieszkańców miasta.

Samorządy próbują sprostać rosnącym wydatkom

Nikt nie ma wątpliwości, że zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest konieczne, by samorządy były w stanie zrealizować wszystkie zobowiązania finansowe. Mówimy bowiem o podwyżkach, które w skrajnych przypadkach wynoszą nawet kilkaset procent. Co prawda mówi się o projektach pozwalających samorządom zapłacić mniej, ale na razie przyszłość maluje się w czarnych barwach. Dostawcy energii elektrycznej pozostają nieugięci. W Białogardzie rachunki z 400 zł za MWh mają wzrosnąć do 1600 zł za MWh. Miasto nie podpisało jeszcze umowy z dystrybutorem, ale przygotowuje się na najgorsze, czyli horrendalnie wysokie ceny energii w 2023 roku.

Internetowa ankieta dla mieszkańców Białogardu

Mieszkańcy Białogardu wiedzą już, że miasto będzie oszczędzać. Zdecydowano, że społeczność białogardzka także powinna decydować w kwestii oszczędności, stąd przygotowano internetową ankietę. Ankieta skierowana do mieszkańców Białogardu dotyczy formy oszczędzania. Mieszkańcy mogą wybrać, czy wolą całkowite wyłączenie oświetlenia ulicznego i drogowego w godzinach 23:00-4:00, czy stałe wyłączenie co drugiej latarni. Każdy z tych sposobów znacząco wpłynie na obniżenie rachunków za prąd. Szacuje się, że zmniejszy je nawet o połowę. Należy przy tym pamiętać, że nawet przy surowym oszczędzaniu rachunki za energię elektryczną i tak pozostaną wyższe od obecnych. Chętni do zabrania głosu w sprawie mogą głosować w ankiecie do 16 października.