Praca archeologów jest żmudna, a wykopaliska to ostatni element poszukiwań historycznych artefaktów. Tymczasem pewien mieszkaniec Białogardu znalazł cenny artefakt zupełnie przypadkiem i chwała mu za to, że zdołał rozpoznać w niepozornym przedmiocie coś naprawdę cennego. Właściciel posesji znalazł w ogródku kamienne żarna, które wykorzystywano do mielenia zboża około 2000 lat temu.

Porządki ogrodowe zakończone sukcesem

Kiedy właściciel pewnej posesji w Białogardzie zajął się konkretnymi porządkami w ogrodzie, nie wiedział jeszcze, jak fascynującego finału porządków się doczeka. W pewnym momencie mężczyzna trafił na sporą ilość dużych kamieni, które pojawiły się w ogrodzie jeszcze za sprawą poprzedniego właściciela, kilkadziesiąt lat wcześniej. Obecny właściciel działki nie spodziewał się żadnych fascynujących odkryć, ale jeden z kamieni zwrócił jego uwagę. Płaski kamień miał wydrążone na środku wgłębienie i nie pasował do pozostałych skał usypanych w ogrodzie. Mężczyzna zgłosił swoje znalezisko i szybko zainteresował lokalnego historyka, który nie krył swojej ekscytacji.

Prehistoryczne żarna wkrótce będzie dostępne dla zwiedzających

Ekspert ocenia, że kamienne żarna znalezione przez mieszkańca Białogardu, może mieć około 2000 lat. To dowód na naprawdę dawne dzieje Białogardu, w którym pierwsi osadnicy pojawili się aż 3000 lat temu. Odkrycie z czasów prehistorycznych wkrótce uświetni nową wystawę Izby Muzealnej w Białogardzie. Pracownicy już od dłuższego czasu kompletują eksponaty we współpracy z innymi muzeami w Polsce. Tymczasem narzędzie znalezione na białogardzkiej ziemi stanie się prawdziwą perełką wystawy. Wstępnie szacuje się, że nowa ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających już tej jesieni.