Piękna pogoda zachęca do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Sezon letni to także czas wzmożonych wizyt na solarium. Niestety, te przyjemności mogą skończyć się nowotworem skóry. Rak tego typu jest najczęściej występującą chorobą onkologiczną! Warto zatem chronić się przed zagrożeniem i profilaktycznie kontrolować stan swojej skóry.

Nowotwory skóry, dlaczego są niebezpieczne?

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego używamy sformułowania nowotwory skóry, zamiast nowotwór. Istnieje bowiem wiele rodzajów raka skóry, z czego do najczęściej diagnozowanych należą nowotwory występujące w okolicy szyi i głowy. Problem polega na tym, że nie ma jednego konkretnego wzoru znamion i uszkodzeń skóry zwiastujących raka. Z tego względu schorzenie to jest bardzo ciężko rozpoznać na czas, by podjąć się stosownego leczenia. Istotne jest więc, by nie ignorować żadnych zmian skórnych i konsultować je z lekarzem dermatologiem. Wczesne wykrycie nowotworu chroni przed niebezpiecznymi przerzutami. Nowotwór skóry jest uleczalny, czego nie można powiedzieć o nowotworze z przerzutami na płuca, trzustkę, czy mózg.

Jak się chronić przed nowotworami skóry?

Nie trzeba rezygnować z czasu spędzanego na świeżym powietrzu, należy po prostu chronić skórę przed słońcem. Warto zasłaniać przede wszystkim głowę. Dostępnych jest mnóstwo modnych kapeluszy i czapek z daszkiem. Można sięgnąć również po ozdobne parasolki, co jest świetną opcją dla osób, które nie cierpią smarować się kremami z filtrem. Słońca należy unikać zwłaszcza między godziną 11:00 a 16:00. Zaleca się również regularne kontrole skóry. Warto wtedy dokładnie przyjrzeć się znamionom. Jeśli pieprzyk widoczny na skórze z czasem zmienia swój wygląd, to znak, że należy udać się do lekarza. Podobnie jest z wszelkimi długo utrzymującymi się guzkami, plamkami, czy twardymi zmianami w postaci zaczerwienionej lub zbrązowiałej skóry.

Badanie diagnozujące raka skóry u specjalisty jest proste i bezbolesne. Nie ma się czego bać i tym bardziej nie ma sensu unikać takiej wizyty. Pamiętajmy, że zdrowie i życie są najważniejsze!