Jakby czwartej fali było mało, eksperci straszą nas kolejnym wariantem koronawirusa: Omikronem. Nowa odmiana nie jest jeszcze dokładnie przebadana, ale pojawiające się w mediach informacje są zgodne co do tego, że za rozprzestrzenianie się nowego wariantu odpowiadają głównie osoby młode, zdrowe i zaszczepione!

Nowa odmiana o łagodnych objawach

Omikron jest najnowszą odkrytą odmianą koronawirusa, która już zdążyła przybyć do Polski. Wielu ekspertów obawiało się najnowszego wariantu groźnej choroby, ale jak dotąd Omikron wydaje się być łagodny. Do najczęstszych objawów zakażenia Omikronem należą nudności, bóle gardła, bóle głowy i ogólne osłabienie.

Omikron pojawia się zarówno u zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Obie grupy przechodzą chorobę łagodne, jednak wielu ekspertów zaznacza, że choroba jest łagodna właśnie dzięki szczepionkom. Do tych rewelacji należy jednak podejść z dystansem, ponieważ nie ma jeszcze żadnych badań, które w sposób rzetelny sprawdziłyby prawdziwość tych stwierdzeń.

Faktem jest natomiast, że Omikronem może zarazić się każdy. Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła nawet charakterystykę osób, które najbardziej przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa. Są to osoby młode i zaszczepione. Dlaczego akurat one? Bo są zdrowe i często imprezują oraz udają się w dalekie podróże po świecie.

Czy to koniec konfliktów między zaszczepionymi i niezaszczepionymi?

Szczepionki miały oznaczać koniec pandemii. Niestety ich skuteczność okazała się dużo mniejsza, niż zakładano. Eksperci wciąż utrzymują, że winny jest niski wskaźnik szczepień, ale światowe statystyki pokazują, że to nie ma tak naprawdę znaczenia. Istotne jest, że zaszczepieni także przenoszą wirusa na innych. Jedyną nadzieję budzi fakt, że szczepionki mogą w jakiś sposób wyhamować rozwój wirusa i zapobiec powstawaniu groźnych odmian.

W związku z powyższym warto pomyśleć o zakończeniu konfliktów z bliskimi niezaszczepionymi i na odwrót. Wszyscy, mówiąc kolokwialnie, jedziemy na jednym wózku. Dbajmy więc o odporność i nośmy maseczki, a kto może, niech się szczepi.

Więcej o Omikronie możesz przeczytać tutaj: Rekord zakażeń Omikronem na Wyspach.