Zamawianie produktów z Chin nie jest dzisiaj niczym nietypowym. Wielu producentów tanich produktów wszelkiej maści skrzętnie wykorzystuje zapotrzebowanie i dodatkowo podkręca sprzedaż. W jaki sposób? Poprzez wykonywanie idealnych podróbek. Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa ostatnio skonfiskowała podróbki przypinek marki Chanel.

Naruszone prawa własności intelektualnej

Kilka tygodni temu celnicy z oddziału w Szczecinie natrafili na podejrzaną paczkę, którą zatrzymali do sprawdzenia. W środku znajdowało się kilkadziesiąt broszek. Na oko pochodzących od znanej, luksusowej marki Chanel. Sprzedawca zadeklarował jednak, iż jest to towar o łącznej wartości kilkunastu euro…

Zamawiający z Polski zakupił broszki w celach handlowych. Gdyby sprzedawał je po cenie typowej dla broszek Chanel, zarobiłby w sumie kilkaset tysięcy złotych. Broszka warta 0,9 euro mogłaby być sprzedana za około 6 000 zł. Zgodnie z prawem sprzedawanie podróbek jest naruszeniem praw własności intelektualnej.

Pracownicy Oddziału Celnego otrzymali zgodę od kupującej i zniszczyli wszystkie podróbki. Takie przypadki są niestety coraz częstsze.

Uważaj, co kupujesz w internecie

Każdy mniej więcej zdaje sobie sprawę, że podróbek markowych produktów nie wolno sprzedawać. Nam o wiele bardziej interesujący wydaje się fakt sprzedawania biżuterii wartej kilkadziesiąt groszy. Warto się zastanowić, z czego zrobiono taką biżuterię, że można ją sprzedać po tak niskiej cenie.

Żaden towar, nawet w ilościach hurtowych, nie będzie tani, jeśli ma dobrą jakość, jest bezpieczny dla zdrowia i nie jest produkowany za miskę ryżu. Tanie produkty najczęściej wykonuje się z materiałów złej jakości. Nie chodzi nawet o to, że są nietrwałe, ale że zawierają szkodliwe dla zdrowia ftalany czy nikiel.

Co najlepsze, polscy przedsiębiorcy sprzedają pozyskaną z Chin biżuterię za spore pieniądze. W ten sposób kupujemy szkodliwe dla naszego zdrowia produkty, a one nie są nawet tanie. Czasami lepiej odpuścić sobie zakup jakiejś błyskotki, by zaoszczędzić na coś trwałego i pochodzącego od zaufanej marki. Dzięki temu chronimy nasze zdrowie, portfel i nie przyczyniamy się do wykorzystywania ludzi w krajach rozwijających się.

Sprawdź artykuł: https://targory.pl/bezpieczne-zakupy-swiateczne-zachowaj-trzezwa-glowe/.