Trzy nowoczesne wozy strażackie pojawiły się w jednostce straży pożarnej w Szczecinie. To milowy krok w rozwoju wojewódzkich jednostek i szansa na niesienie skuteczniejszej pomocy potrzebującym. Wozy ratowniczo-gaśnicze prezentują się okazale, a co najważniejsze, zostały wyposażone w sprzęt umożliwiający szybkie i zróżnicowane działanie w terenie.

Nowoczesne wozy strażackie za 3 mln złotych

Szczecińska inwestycja kosztowała miasto 3 mln złotych. Co ciekawe, większą część tej kwoty, bo aż 2 mln złotych, przekazał na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W efekcie zakupiono 3 nowe, świetnie wyposażone wozy ratowniczo-gaśnicze.

Wozy umożliwią sprawne przeprowadzanie akcji, między innymi dzięki obecności dużego zbiornika na wodę o pojemności 2500 litrów. Do tego dochodzi maszt oświetleniowy, agregat prądotwórczy, autopompa i aparaty powietrzne. Sprzętami, których nie mogło zabraknąć, są także: sprzęt ratowniczy, gaśniczy i burzący.

Kolejne wozy dla województwa zachodniopomorskiego

Pierwszym beneficjentem inwestycji jest Szczecin, ale w przyszłości nowe, praktyczne wozy ratowniczo-gaśnicze pojawią się na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Na razie stare szczecińskie wozy zostaną przekazane do jednostek w terenie. Chętnych nie brakuje, dotychczas zgłosiło się ponoć już 8 jednostek.

Dzięki wsparciu WFOŚiGW województwo zakupi także 3 wozy z napędem elektrycznym. Będą to wozy do działania w terenie, zwłaszcza w okolicach cennych przyrodniczo. Pojazdy będą wysyłane na patrole w Świnoujściu, Darłowie i Kołobrzegu. Koszt zakupu wozów wyniósł 350 tys. złotych.

Ostatnim elementem inwestycji są znaki nawigacyjne i ekologiczne zasilane hybrydowe z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim paneli fotowoltaicznych. Na ten cel przeznaczono 100 tys. złotych.

Białogard jak na razie nie zauważy pozytywnych zmian straży pożarnej, ale to z pewnością zmieni się już wkrótce. Celem modernizacji i zakupu nowych wozów strażackich jest nie tylko wygoda, ale również ekologia. Instytucje użyteczności publicznej starają się dać dobry przykład i niwelować swój negatywny wpływ na środowisko.