Decyzją radnych miasta, w Białogardzie będzie obowiązywała bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów i osób starszych. Nowe zasady wejdą w życie w najbliższym czasie. Co ciekawe, Radni starali się przegłosować zupełnie bezpłatną komunikację miejską w Białogardzie, ale ostatecznie pomysł nie doczekał się ostatecznego poparcia.

Darmowa komunikacja dla uczniów i emerytów

Zniżki i ulgi dla osób starszych i uczniów są obecne praktycznie w całej Polsce, szczególnie w dużych miastach. To swego rodzaju wsparcie osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Uczniowie i emeryci to grupa osób najczęściej korzystających z komunikacji miejskiej, przez co uczciwe kupowanie biletów na przejazdy wiąże się z dużymi kosztami.

Gmina ma pieniądze, by pokryć utrzymanie komunikacji miejskiej w Białogardzie. Darmowe linie autobusowe są zresztą obecne w wielu małych miastach w Polsce. Utrzymanie bezpłatnych linii autobusowych jest finansowane albo z dotacji UE, albo z zarobków gminy.

Czy wkrótce komunikacja miejska w Białogardzie będzie bezpłatna dla wszystkich?

Na razie pełne poparcie otrzymało wyróżnienie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dzieci w wieku od 5 do 6 lat. Do tego dochodzą osoby starsze po 65 roku życia. Reszta pasażerów miejskiej komunikacji jak na razie wciąż musi kupować bilety za przejazd.

Radni miasta głosowali za całkowicie bezpłatną komunikacją miejską w Białogardzie, ale pomysł nie został poparty większością głosów. Nie jest natomiast wykluczone, że zostanie wprowadzony w przyszłości. Z pewnością byłoby to korzystne dla osób, które nie mają własnego auta i codziennie dojeżdżają autobusem do pracy.