W dniu 15 sierpnia odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską, która miała miejsce dokładnie tego samego dnia, ale 101 lat temu. Była ona wynikiem toczonej wtedy wojny z bolszewikami. Jest to również Święto Wojska Polskiego, któremu również został złożony hołd i honory. Starostwo powiatowe w Białogardzie wraz z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych i Powiatowym Domem Samopomocy złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła Białego. 

Bitwa Warszawska – 15 sierpnia 1920 r.

To właśnie tego dnia polskie oddziały powstrzymały bolszewickie wojsko przed wtargnięciem na tereny europejskie. To bardzo ważna bitwa, która na dużą skalę zaważyła o dalszych losach całej Europy. Wojska Polskie wykazały się tego dnia niesamowitą siłą, nieugiętością i patriotyzmem. To wtedy nasze oddziały dokonały czegoś, co dziś, my Polacy, znamy jako Cud nad Wisłą. Gdyby nie męstwo i wierność Wojska Polskiego, dzisiejsza Polska mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. 

Cała akcja w rzeczywistości rozgrywała się na przełomie kilku dni (13-25 sierpnia 1920 r.), jednak to właśnie dzień 15 sierpnia ogłoszono tym najbardziej przełomowym. Podczas bitwy sytuacja nie napawała optymizmem i zapowiadało się na rychłą klęskę oddziałów polskich. Mimo wszystko sowiecka Armia Czerwona została niespodziewanie odepchnięta i zmuszona do wycofania swoich oddziałów. Polskie zwycięstwo uchroniło nas przed utratą niepodległości i całkowicie odmieniło losy całej wojny. 

Punktem przełomowym okazał się manewr Wojska Polskiego, który przygotował szef Sztabu Generalnego — Tadeusz Rozwadowski, a przeprowadził Józef Piłsudski. Kontruderzenie, które wykonali nad Wieprzem, rozbroiło front. Polska Armia przedostała się na tyły wroga i wzięła ich z zaskoczenia. Armia Czerwona została zmuszona do ucieczki, a przez resztę bitwy wojska polskie przeprowadzały już tylko działania pościgowe. 

Bitwa zaliczamy do jednej z 18. najbardziej przełomowych bitew na świecie, dlatego też powinniśmy o niej pamiętać. Z tego powodu co roku świętujemy zwycięstwo Wojsk Polskich.