Białogard uznaje się za jedno z najstarszych miast położonych na Pomorzu, co zwiastuje obecność wielu interesujących i naprawdę starych zabytków. Miasto jest położone nieco ponad 1,5 godziny od Szczecina i stosunkowo łatwo dostać się do niego za pomocą komunikacji publicznej. Biorąc te czynniki pod uwagę, Białogard jest miastem, które warto zobaczyć, spędzając w nim przyjemny weekend lub urlop.

Historia Białogardu

Historia miasta pozwoli lepiej zrozumieć jego dziedzictwo. W ramach wstępu omówimy sobie w skrócie najważniejsze dzieje miasta, które lepiej wprowadzą Was w klimat Białogardu. Ta klimatyczna miejscowość po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach historycznych na samym początku XII wieku. Miasto od samego początku było ściśle związane z handlem i niemal aż do wojny trzydziestoletniej stabilnie budowało swoją pozycję w regionie. Białogard bywa również nazywany miastem królewskim, ponieważ wśród władców cieszył się dużym powodzeniem.

Pierwsze większe niepokoje dotarły do miasta w XV i XVI wieku, kiedy to głośno zrobiło się z powodu nieprzyjaznych stosunków z Brandenburgią, ówczesnym krajem będącym częścią dzisiejszych Niemiec. Do walk doszło również między Białogardem a Świdwinem, a przedmiotem tego nieporozumienia była ponoć krowa. Te historie były jednak niczym w porównaniu do wojny trzydziestoletniej. Białogard stracił wtedy większość mieszkańców, co przełożyło się również na swego rodzaju upadek miasta. Przez dziesięciolecia miasto należało do Brandenburgów.

W XVIII wieku Białogard przestał być miastem handlowym, a stał się miastem garnizonowym. Militarna funkcja miasta nasiliła się tuż przed pierwszą i później także przed II Wojną Światową. Po wyzwoleniu w 1945 roku miasto zyskało jeszcze jedną funkcję, a to za sprawą rozwijającej się gałęzi przemysłu. Co ciekawe, armia radziecka miała w Białogardzie swoją jednostkę wojskową aż do 1993 roku. Na terenie powiatu białogardzkiego podobno przechowywano broń jądrową.

Po wszystkich minionych dziejach w Białogardzie pozostały liczne pamiątki w postaci zabytków i ciekawostek.

Najpopularniejsze zabytki w Białogardzie

Białogard nie pozwoli Wam się nudzić, oferując mnóstwo popularnych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć. Zobaczcie, jakie są najpopularniejsze zabytki w Białogardzie i dlaczego warto je zobaczyć!

Stare Miasto w Białogardzie

W Białogardzie dostępne są liczne szlaki turystyczne do pokonywania pieszo lub rowerem. Niektóre trasy ciągną się wiele kilometrów i są przy tym niezwykle fascynujące. Co więcej, punktem wspólnym wydaje się być Stare Miasto, jeden z głównych zabytków Białogardu. Ta okolica jest świetnym miejscem do rozpoczęcia i zakończenia zwiedzania. Znajdują się tutaj nie tylko zabytki i pamiątki po minionych wiekach, ale również restauracje, sklepy i kawiarnie. Z pewnością będziecie chcieli je odwiedzić po wielu godzinach spędzonych na zwiedzaniu atrakcji miasta.

Stare Miasto w Białogardzie jest popularnym zabytkiem również ze względu na zabytkowy układ urbanistyczny, pochodzący aż z XIV wieku!

Nowy Ratusz

W Białogardzie znajdują się dwa Ratusze, stary i nowy. Oba są od siebie zupełnie różne, co z pewnością będziecie mieli okazję porównać, spacerując po mieście. Nowy Ratusz powstał w drugiej połowie XIX wieku i prezentuje styl neoklasycystyczny. Obecnie jest to budynek pełniący funkcje użytkowe, znajduje się tu siedziba władz miasta i bank. Zwiedzanie wnętrz oferuje z kolei Stary Ratusz, w którym mieści się Muzeum Regionalne, o którym napiszemy za chwilę.

Spichlerz w Białogardzie

Kolejna ciekawostka, którą warto zobaczyć w Białogardzie, to spichlerz pochodzący z końca XVIII wieku. Obecnie trwa realizacja planów mających na celu uczynienie z budynku punkt handlowy. Spichlerz stosunkowo niedawno całkowicie odnowiono, co wskazuje na to, że wkrótce istotnie może stać się on nie tylko zabytkową ciekawostką, ale również pełnoprawną atrakcją turystyczną w Białogardzie. Z pewnością nie obróci się w ruinę!

Co ciekawe, interesujący spichlerz znajduje się również w Karlinie, oddalonym od Białogardu zaledwie o kilka kilometrów. Ten obiekt jest zdecydowanie większy i prezentuje zupełnie inny styl architektoniczny. Dziewiętnastowieczny spichlerz od początku istnienia był własnością prywatną, w czasach PRL służył za magazyn zboża. Wspominamy o tym miejscu z tego względu, że wkrótce prawdopodobnie powstanie tu hotel i jest to kolejny przykład świetnego wykorzystania zabytku, który normalnie byłby skazany na powolne popadanie w ruinę.

Ruiny Pałacu — Podwilcze

A skoro o ruinach mowa, przenosimy się do pięknego miejsca, którego niestety nie udało się uratować przed bezlitosnym zębem czasu. Piękny neogotycki budynek znajduje się w gminie wiejskiej Białogard. To jedna z piękniejszych atrakcji w okolicy, mimo że zrujnowana przez czas. Dawny pałac wciąż daje znać o swojej wyjątkowości i majestatycznie spogląda spomiędzy drzew. Nie będziecie rozczarowani, jeśli zdecydujecie się zobaczyć ten zabytek na własne oczy.

Historia obiektu także jest ciekawa. Okoliczne ziemie od wieków (dosłownie, od XIII wieku) należały do rodziny Podewils, a sam pałac prawdopodobnie wybudowano już w XVII wieku, jednak dopiero pod koniec XIX wieku uzyskał on obecną formę. Eklektyczny pałac opierał się wojennym dziejom i przetrwał nawet czasy PRL. Kiedy II Wojna Światowa się skończyła, a właściciele stracili prawo do majątku w wyniku przemian ustrojowych, Podwilcze zamieniło się w schronienie dla sierot. Dom dziecka funkcjonował w tym miejscu kilka lat, następnie pałac przejęło wojsko, a na końcu Urząd Gminy. I niestety niedługo po 1981 roku pałac sprzedano osobom prywatnym, skazując go tym samym na zniszczenie.

Przepiękny pałac dzieli obecnie los wielu zabytkowych budynków w Polsce, którymi nie ma się kto zająć. Brak funduszy i opłacalnych pomysłów skutkuje bezpowrotną utratą wyjątkowych zabytków. Z tego powodu warto je zwiedzać, póki jeszcze są. Ruiny pałacu w gminie Białogard naszym zdaniem stanowią jeden z najpiękniejszych zabytków okolicy, łącznie z samym Białogardem.

Zabytkowe budynki w Białogardzie

Białogard jest pełen zabytków, będących w codziennym użyciu. Znajdziecie je podczas spacerów po mieście, a jeśli przyjedziecie do miasta pociągiem, ujrzycie popularny zabytek już od razu po wyjściu z pociągu. Oryginalny i wyjątkowy dworzec kolejowy w Białogardzie to jeden z najbardziej znanych zabytków. Podobnie rzecz ma się z neogotyckim budynkiem poczty. I tutaj jest jeszcze ciekawiej, poczta w Białogardzie jest niepowtarzalna i nieco mroczna, a to za sprawą neogotyckiego stylu.

Ulice Białogardu kryją w sobie wiele budynków pochodzących z XIX i XX wieku. To fascynujące, że wciąż są użytkowane, wiele z nich zawiera mieszkania, co także jest wspaniałe. To właśnie te budynki czynią Białogard miastem wyjątkowym i wartym zobaczenia.

Co zobaczyć w Białogardzie zimą?

Białogard jest miastem atrakcyjnym również zimą. Nie będziecie się tu nudzić, a poza atrakcjami zimowymi, dostępne są również zabytki, które wygodnie zwiedza się zimą. W tym chłodniejszym czasie wielogodzinne spacerowanie na świeżym powietrzu nie jest tak przyjemne jak wiosną i latem. Podrzucamy kilka miejsc, które warto zobaczyć właśnie zimą.

Brama Wysoka

Obecnie w pochodzącej z XIV wieku Bramie Wysokiej mieści się Galeria Sztuki, którą można zobaczyć w dowolnym momencie. To interesujące miejsce, które jest warte zobaczenia również od strony zewnętrznej. Dawniej była to oczywiście część murów obronnych wybudowanych wokół miasta. Z czasem mury przestały być potrzebne, a zabytkowe bramy wjazdowe znikały jedna po drugiej. Dzisiaj Brama Wysoka, nazywana również Bramą Połczyńską, jest ostatnią zachowaną w Białogardzie.

W murze obiektu można znaleźć metalowe strzemię. Związane jest ono z fascynującą legendą dotyczącą słynnej w Białogardzie Bitwy o Krowę, o której pisaliśmy w akapicie o historii miasta. Strzemię miało należeć do samego dowódcy świdnickich wojsk. Jak się znalazło w murze Bramy Wysokiej? Nie wiadomo. Niemniej jest to ciekawa historia, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że mamy do czynienia z obiektem naprawdę starym, będącym jedynym świadkiem czasów sprzed kilkuset lat.

Muzeum w Starym Ratuszu

Przechodzimy do najpopularniejszego zabytku w Białogardzie. Muzeum w Starym Ratuszu to rzecz obowiązkowa, niezależnie od tego, czy będziecie w Białogardzie zimą, czy latem.

Historia samego Ratusza także jest ciekawa. Z pewnością zwrócicie uwagę na fakt, że wieża zegarowa nie pasuje za bardzo do pozostałego stylu budynku. I coś w tym jest, ponieważ Stary Ratusz początkowo, a więc w pierwszej połowie XIX wieku, był po prostu kamienicą. Miasto odkupiło tę kamienicę nieco później, bo w 1847 roku (dokładnie 20 lat po wybudowaniu) i wtedy to dobudowano tę oryginalną wieżę. Stworzona z drewna dębowego wieżyczka otrzymała zegar i oto nikt już nie miał wątpliwości, że kamienica jest w rzeczywistości Ratuszem.

Dzisiaj wielu mieszkańców miasta narzeka na to dziwne połączenie, ale bez wątpienia jest to świetna pamiątka historyczna i raczej nie ma co domagać się o zmianę. Dla turystów jest to bez wątpienia ciekawa atrakcja. Taka, której nie sposób przeoczyć.

Zabytki sakralne Białogardu

Zabytki Białogardu to także zabytki sakralne. Przygotowaliśmy dla Was opisy kilku najpopularniejszych zabytków sakralnych w Białogardzie. Są to miejsca absolutnie wyjątkowe, a często również nieprawdopodobnie stare.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Świątynia znana dzisiaj jako Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny powstała w XIV wieku! To wyjątkowa historyczna pamiątka, widoczna w Białogardzie z daleka. Kościół był oczywiście wielokrotnie remontowany, a to za sprawą licznych pożarów trawiących miasto. Obecny styl świątyni łączy elementy neogotyckie z barokowymi i neobarokowymi. Ostatni poważny remont przeprowadzono na początku XX wieku i wiąże się z tym ciekawostka, która miała swój początek w tym roku.

W trakcie załamania pogody w lutym tego roku konieczne było zdjęcie iglicy kościoła, gdyż wiatr poważnie ją przekrzywił, przez co zagrażała przechodniom. I co się okazało? Po zdjęciu iglicy ujawniono tak zwaną kapsułę czasu pochodzącą z 1910 roku. Ponad sto lat temu zamknięto w iglicy gazety z tamtych czasów, pocztówki i zdjęcia. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej na temat Białogardu sprzed dziesięcioleci. To odkrycie sprawiło, że świątynia Narodzenia NMP jest jeszcze bardziej fascynująca!

Jeśli zaś chodzi o wnętrze kościoła, warto zobaczyć przepiękne witraże i polichromie. Nie są one tak stare, jak kościół, ale wciąż stanowią one kawał historii i ciekawy przykład sztuki sakralnej. Warto przyjrzeć się również organom, ponieważ pochodzą z 1775 roku i ambonie powstałej w roku 1688!

Kościół pw. św. Jerzego

Powstały w XIV wieku kościół pw. św. Jerzego przez wiele lat funkcjonował jako świątynia protestancka. Zapewne z tego powodu jest to kościół o niezwykle skromnym wystroju, bardzo przyjemnym dla oka. Świątynia jest nieduża i prezentuje styl gotycki. Po II Wojnie Światowej stała się świątynią katolicką i jest nią do dzisiaj.

Kościół św. Jerzego warto zobaczyć co najmniej ze względu na ciekawy styl architektoniczny. Świątynia jest fascynującą ozdobą miasta i tworzy wyjątkowe, przyjazne miejsce do modlitwy, co z pewnością spodoba się wszystkim wierzącym.

Najpiękniejsze zabytki w powiecie białogardzkim

Białogard słynie również z niezwykle czarujących okolic i małych miejscowości kryjących fantastyczne zabytki. Zwiedzanie takich spokojnych wsi i miasteczek, bez turystycznego przepychu, jest bardzo przyjemne i przy okazji ciekawe. Przygotowaliśmy dla Was listę atrakcji, które szczególnie warto zobaczyć, będąc w powiecie białogardzkim!

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku

Jedna z najpopularniejszych atrakcji regionu: Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku pozwoli Wam poczuć historię! Obiekt jest otwarty dla zwiedzających w okresie od maja do października. To niewielkie, ale niezwykle interesujące muzeum z fantastycznym przewodnikiem. Eksponaty są niezwykle interesujące i z pewnością spodobają się szczególnie tym osobom, które przeżywały trudy tamtych czasów na własnej skórze.

Miejsce na muzeum wybrano nieprzypadkowo, jest to dawny schron należący do tajnej bazy atomowej, którą stworzyli w tym miejscu Rosjanie. Wszystko, co znajdowało się wewnątrz schronu, przetrwało do dzisiaj, dzięki czemu możliwe jest odbywanie niezwykłych lekcji historii w tym miejscu, zdolnej zainteresować osoby w każdym wieku.

Warto wspomnieć, że tajna baza radziecka zajmowała aż 300 ha tutejszej ziemi. Ostatni żołnierze radzieccy opuścili ten teren dopiero w 1992 roku. Zabrano również wszystkie głowice atomowe. Muzeum warto zobaczyć również ze względu na kontekst związany z III Wojną Światową. W obecnych czasach to zagrożenie ponownie wydaje się wisieć nad Europą.

Elektrownia Wodna w Rosnowie

Odpocznijmy trochę od tematów wojennych na rzecz ekologii. Elektrownia Wodna w Rosnowie jest popularną atrakcją turystyczną, a przy okazji swego rodzaju zabytkiem, ponieważ powstała w 1922 roku. Elektrownię budowano 12 lat i połączono ją z wodną elektrownią Niedalino. Oba kompleksy korzystają z jednego zbiornika wodnego i współpracują między sobą do dzisiaj.

Mała elektrownia wodna wygląda ciekawie i warto ją zobaczyć na własne oczy. Obiekt był wielokrotnie modernizowany, a ostatnie prace zakończono w 2011 roku. Prace konserwatorskie są konieczne, by nie dopuścić do katastrofy, jaka miała miejsce za czasów PRL. W związku z gigantyczną odwilżą doszło wtedy do zerwania tamy, co skutkowało zalaniem ogromnych połaci terenu, w tym zabudowań mieszkalnych, aż do samego Koszalina.

Pałac w Lubiechowie

Kolejnym fascynującym świadkiem historii regionu jest Pałac w Lubiechowie — małej miejscowości w gminie Karlino. Pochodzący prawdopodobnie z XVIII wieku pałac był swego czasu siedzibą możnych rodów. Dobra passa budynku i jego ostatnich mieszkańców, rodziny Schumann, skończyła się wraz z II Wojną Światową. Kiedy wojna się skończyła, pałac przeszedł we władanie wojska radzieckiego, które nie za bardzo dbało o dostojną budowlę z przylegającym do niej pięknym ogrodem.

Kiedy żołnierze radzieccy wynieśli się z pałacu, stał się on siedzibą PGR, co również nie przyczyniło się do odzyskania przez budynek dawnej świetności. Ostatecznie pałac porzucono i skazano na ruinę. Na szczęście przez doszczętnym zniszczeniem ochroniły pałac osoby prywatne. Co najlepsze, zdecydowano się przywrócić budowli taką formę, jaką miała w swoich najlepszych czasach. Właściciele nie szczędzą pieniędzy na ten cel, a w przyszłości chcą w tym miejscu otworzyć dom spokojnej starości.

Ten wspaniały zabytek w powiecie białogardzkim warto zobaczyć na własne oczy, zwłaszcza że pierwsze prace renowacyjne już ukończono. Obiekt wygląda pięknie, a najbardziej pocieszające jest to, że nie dano mu odejść w zapomnienie.

Weekend w Białogardzie, gdzie zanocować?

Noclegi w Białogardzie są jednymi z najtańszych dostępnych w Polsce. Co więcej, mamy szeroki wybór miejsc do spania, czy spędzania czasu poza zwiedzaniem. Kwatery prywatne oferują noclegi już od 25 zł za noc, tanie są również gospodarstwa agroturystyczne, zlokalizowane do 7 km od centrum Białogardu. Dostaniecie się stamtąd do miasta nawet piechotą, co także będzie miało swój urok!

W samym Białogardzie zaś funkcjonują hotele i hostele, w cenach od 35 do 80 zł. Dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie oferty przedstawiają miejsca zadbane i przyjemne, idealne także na dłuższy wypoczynek.

Dlaczego warto zwiedzić Białogard?

Białogard to przyjemne, zielone miasteczko pełne zabytków i fascynujących okolic. Tak naprawdę wystarczą chęci, by spędzić tutaj miło czas, bez wydawania wielkich pieniędzy. Polecamy również zabrać ze sobą rower, by wszystkie atrakcje zwiedzać w sposób ekologiczny i możliwie najatrakcyjniejszy.

Mniejsze miejscowości w Polsce kryją w sobie mnóstwo ciekawostek i atrakcji niedostępnych w dużych, najpopularniejszych turystycznie miastach. Warto mieć na uwadze również to, że zwiedzanie Białogardu jest dużo przyjemniejsze niż tłoczenie się z masą turystów w stolicach Europy. To oczywiście także ma swój urok, ale nie pozwala odpocząć i dokładnie przyjrzeć się wszystkim atrakcjom. Tymczasem Białogard to świetny cel wyprawy weekendowej i dłuższej. Odpoczniecie tu i poznacie mnóstwo interesujących zabytków i ciekawostek. Nie zabraknie również atrakcji, o których będziemy pisać w kolejnym wpisie!