W okolicy Białogardu można wyodrębnić dwie główne ścieżki rowerowe – Ścieżkę Śladami Osadnictwa oraz nieoznaczoną trasę dookoła miasta.

 Szlak rowerowy Śladami Osadnictwa

Pierwsza z nich rozpoczyna się w delcie rzek Leśnicy i Parsęty,  w którym kilka wieków wcześniej znajdowało się średniowieczne grodzisko. Następnie należy kierować się na południe w stronę Rąbina, gdzie można przejechać przez malownicze peryferia miasta nazywane Kieślicami. Można tu podziwiać dobrze zachowaną architekturę z różnych okresów historycznych. Następnie kierując się na wschód w kierunki wsi Dębczyno, w której można podziwiać dobrze zachowane stanowiska archeologiczne pochodzące z różnych okresów życia wioski oraz urokliwą dolinę spotkania Parsęty i Mogilnicy. Kolejnym punktem trasy jest wieś Rogowo, w której można podziwiać niezwykłe otoczenie przyrodnicze, naturalne środowisko bocianów i morenę na rzece Parsęcie. Następnie w stronę Byszyna w kierunku północno-wschodnim ścieżką na wzgórze, gdzie można zaobserwować niecodzienną przyrodę i licznych przedstawicieli rodzimej fauny.

Kiedy uda nam się dotrzeć do Byszyna można tu podziwiać neoromańskie zabudowania kościoła z okresu około średniowiecznego. Kierując się na wschód około 2 kilometrów dalej można natrafić na jezioro Rybackie. Jest ono reliktem dawnych czasów, w którym czuć powiew historii i znaleźć pozostałości miasta, które zostało wybudowane na palach na wodach jeziora. Można spotkać tu grono zapalonych wędkarzy i spacerowiczów. Następnie można wrócić do Białogardu drogą asfaltową prowadzącą bezpośrednio do miasta.

Ścieżka rowerowa dookoła Białogardu

Przejażdżkę rowerową po Białogardzie warto rozpocząć od rynku, na którym można znaleźć ciekawe zabytki takie jak Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, intrygujące zabudowanie obronne, mury czy kamieniczki. Następnie warto udać się w stronę Góry Zamkowej i dalej w stronę Łęczna. Jest to niezwykle urokliwe miasteczko warte odwiedzenia podczas wycieczki. W dalszej części można skierować się w stronę starej gorzelni wybudowanej w XIX wieku. W okolicy można zaobserwować liczne stawy hodowlane i powędkować. Kolejnym przystankiem na trasie będzie wieś Rościno, które położone jest malowniczo nad Parsętą. Atrakcją może być wyprawa na drugi brzeg rzeki i skierować się do Rościna, gdzie znajduje się podwodna elektrownia. W drogę powrotną można skierować się czerwonym szlakiem wśród pół i lasów oraz sezonowych upraw wikliny lub drogą asfaltową.