Podpisano niedawno umowę na kompleksową renowację jednej z dawnej niemieckiej budowli położonej w Karlinie. Ta zapomniana, dwupiętrowa kamienica będzie siedzibą dla Pałacu Ślubów oraz Izby Pamięci Osadników.

Przy ulicy Konopnickiej 29 w mieście Karlinie można spotkać niewielki zabytek – kamienicę, która przez lata pozostawała opuszczona i zamknięta. Wystrzegano się wejścia do środka ze względu na jej zły stan. W najbliższym czasie ta sytuacja ulegnie zmianie.

Zgadza się, to kolejna starodawna budowla w naszej okolicy, która odzyska swoją dawną świetność – mówi nam osoba z ratusza w Karlinie. Umowa na przeprowadzenie tej inwestycji, czyli gruntownej rewitalizacji obiektu, została właśnie zawarta.

Nasz rozmówca dodaje, że głównym celem projektu jest nie tylko przywrócenie architektonicznej wartości budynku, ale również adaptacja go do potrzeb miejscowej społeczności i instytucji publicznych.

– Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych Paweł Leś zostanie powołane do wykonania tego zadania, które obejmuje totalną renowację – tłumaczą urzędnicy. Pełna wartość tej inwestycji wynosi dokładnie 4,82 miliona złotych, z czego milion złotych będzie finansowany z programu Polski Ład, a dodatkowe 2,2 miliona złotych uzyskane zostało z unijnego programu „Rozwój obszarów miejskich”.

W budynku na parterze znajdzie się Izba Pamięci Osadników i Sala Ślubna, która będzie również służyła jako sala wystawowa dla Muzeum Karlińskiego. Piętro zostanie przeznaczone na biura Urzędu Stanu Cywilnego oraz stanowiska ds. obywatelskich. Spełnienie tych wymagań pozwoliło na zakwalifikowanie projektu do wsparcia unijnego.

Prace budowlane mają trwać do października 2026 roku.